پذیرش اپلای بورسیه تحصیلی انگلستان

اطلاعاتی در مورد اخذ پذیرش، ویزا، تحصیل، هزینه ها، کار و امرار معاش و بورسیه شدن در دانشگاه های انگلستان و شرایط اقامت احتمالی پس از اخذ مدرک دکتری

معیارهای اپلای در دانشگاه های انگلستان

درمورد انتخاب رشته و دانشگاه، از پروسه درخواست دادن و اپلای کردن و اینکه چطور و با چه معیاری دانشگاه رو انتخاب کردید؟

اولین چیزی که مهم است برای اپلای کردن انتخاب دانشگاه است، بهترین راه برای انتخاب دانشگاه این است که شما به لیست Ranking دانشگاه ها مراجعه کنید. یکی از بهترین ها برای انگلیس رنکینگ روزنامه گاردین است و خیلی آسان می‌توانید از طریق سرچ در گوگل پیدا کنید و نه تنها رتبه کلی دانشگاه را نشان می‌دهد بلکه شما می‌توانید براساس رشته نیز آنها را طبقه بندی کنید.

انتخاب دانشگاه برای اپلای

بنابراین اولین قدم این است که ببینید کدام دانشگاه ها را میخواهید انتخاب کنید و در ادامه شهر خیلی مهم است و انگلیس شهرهای کوچک دارد که دانشگاه های بسیار قوی دارند و مطرح هستند، همچنین علاقه دارید شهرهای بزرگ را انتخاب کنید مانند لندن، منچستر. پس دو نکته رنکینگ رشته و شهر را باید انتخاب کنید و در ادامه به نظر من باید محدود کنید انتخاب ها را به ۵ یا ۶ انتخاب و چون درخواست دادن رایگان است شما محدودیت ندارید که حتما ۱ درخواست باید بفرستم یا اینکه چند درخواست میخواهم بفرستم باید به طور مثال ۲۰۰ پوند هزینه اپلیکیشن پرداخت کنم؛ در نتیجه می‌توانید خیلی آسان بررسی کنید شرایط را و حداقل ۵ درخواست بدهید و اگر علاقه داشتید بیشتر و برای آنها اقدام کنید و ببینید از کدام می‌توانید پذیرش بگیرید و پس از آن می‌توانید انتخاب کنید، حق انتخاب دارید.

برای پذیرش تحصیلی نیاز به موسسه دارم؟

آیا برای گرفتن پذیرش تحصیلی احتیاج است که به یک مؤسسه حقوقی مراجعه کنیم و مشاوره بگیریم یا نیازی نیست؟

بسیاری از اساتید و دانشگاه های مطرح دنیا در مدت زمانی کمتر از دو روز به ایمیل های مربوط به اپلای در مقاطع تحصیلی مختلف، مدارک اپلای، شرایط پذیرش تحصیلی و مانند این پاسخ میدهند. لذا شما برای یک اپلای آسان و موفق حتما نیاز به موسسه حقوقی ندارید؛ با کمی مطالعه و بررسی (بخصوص در وب سایت هایی که اطلاعات روز مربوط به اپلای را درج میکنند) میتونید کارهای مربوط به پذیرش را استارت بزنید و پیش ببرید.

چه مدارکی برای اپلای کردن لازم است؟

در درجه اول نمره زبان است که آیلتس (IELTS) خیلی مهم تر از تافل (TOEFL) است و باید به وبسایت دانشگاه مراجعه کنید؛ توضیح داده شده که مینیمم زبان باید چقدر باشد. مدارک تحصیلی و ریز نمرات را باید ترجمه کنید و بفرستید، برای فوق لیسانس که شما می‌خواهید درخواست دهید یک نامه ای می‌خواهند که SOP نام دارد و حدود ۱ صفحه باید بنویسید که چرا این دانشگاه را انتخاب کردید و چرا این رشته را انتخاب کردید و قصد شما چیست و اگر برای دکتری بخواهید اقدام کنید حتما از شما یک ریسرچ پروپوزال (Research proposal) میخواهند که طرح تحقیقاتی شما باید باشد و فرستادید دانشگاه و اگر پذیرش دادند به شما اطلاع می‌دهند که پذیرفته شدید و پولی به عنوان پیش پرداخت به دانشگاه پرداخت می‌کنید، در دانشگاه های انگلستان، در شرایط سلف فاند ممکن است یک سوم یا نصف شهریه سالانه را پرداخت می‌کنید تا نامه ویزا و وقت سفارت بگیرید. شما باید به اندازه ۹ ماه هزینه زندگی خود و همراهانی که با شما خواهند آمد اعم از همسر، فرزند و … به مدت ۲۸ روز باید در حساب بانکی داشته باشید و پرینت حساب بانکی را باید تحویل بدهید که هم اکنون در لندن بابت خانه ماهیانه ۱۲۵۰ پوند برای نفر اول و ۹۰۰ پوند بخاطر همراه یعنی شما باید این مقدار را برای ۹ ماه حساب کنید.

آیا حق کار کردن دارید؟

اگر به عنوان دانشجو وارد انگلیس شوید به شما اجازه می‌دهند که ۲۰ ساعت در هفته کار کنید و در این ۲۰ ساعت نمی‌توانید فعالیت های پزشکی و دندان پزشکی انجام دهید، در این ۲۰ ساعت می‌توانید کارهای دانشجویی انجام دهید، خارج از دانشگاه نیز می‌توانید کار کنید اما مجموع ساعت کاری ۲۰ ساعت در هفته می‌باشد و مینیمم حقوق هر سال تغییر می‌کند و هم اکنون در لندن ۷.۵ پوند در ساعت است.

با ۲۰ ساعت کار در هفته آیا میتوانیم هزینه های زندگی را تامین کنیم؟

خیر، برای اینکه این ۲۰ ساعت کار در هفته به شما درآمدی معادل ۷۰۰ پوند در ماه می‌دهد و این ۷۰۰ پوند کفاف همه خرج ها را نمی‌دهد و ۲۰ ساعت در هفته یعنی ۳ روز در هفته شما باید کار کنید و در این تایم هم درس میخوانید پس باید آخر هفته ها سرکار باشید. بنابراین به پشتیبان مالی نیاز دارید.

آیا دانشگاه ها امکاناتی از قبیل خوابگاه برای دانشجویان قائل هستند و یا هزینه ای در قبال این موضوع دریافت می‌کنند؟

تمامی دانشگاه ها خوابگاه دارند و خوابگاه متاهلی هم موجود است و هزینه های خوابگاه کمتر از هزینه های بیرون نیست تنها نکته مثبت خوابگاه این است که امنیت دارید و قبض آب، برق، گاز ندارند.

برای فوق لیسانس چه ویزایی و با چه مدتی می‌دهند؟

برای فوق لیسانس به شما ویزای ۱۶ ماهه می‌دهند که مدت زمان تحصیل شما + ۴ ماه است و بعد از ۱۶ ماه شما باید ویزای خود را تبدیل کنید یا به ویزای تحصیلی دیگه یعنی در مقطع بالاتر درس بخوانید یا ویزای کار بگیرید یعنی یک شرکتی شما را استخدام کند و برای شما درخواست ویزا دهد و یا اینکه ویزای کارآفرینی بگیرید یعنی خودتان یک شرکت یا بیزینس راه اندازی کنید.

درمورد بورس گرفتن در دکتری توضیح دهید.

اولین مورد این است که شما باید در وبسایت های دانشگاه ها جستجو کنید و ببینید که کدام با رشته شما و سلایق شما متناسب است و در ادامه به استاد ها درخواست دهید برای بورس، از شما طرح تحقیقاتی می‌خواهند و اگر خوششان آمد با شما ارتباط برقرار می‌کنند.

بورس چه هزینه هایی را شامل می‌شود؟

گاهی اوقات نیمی از هزینه تحصیل شما را پرداخت می‌کنند، گاهی کل هزینه تحصیل را پرداخت می‌کنند و گاهی Full Fund یعنی کل هزینه تحصیل و همچنین مبلغی را ماهانه به شما پرداخت می‌کنند.

درمورد ویزای بعد از دکتری توضیح دهید.

یک ویزا مخصوص فارغ التحصیلان دکتری وجود دارد که ۱ سال به شما وقت می‌دهند که کار پیدا کنید با بیزینس خودتان را راه اندازی کنید.

بعد از اینکه دکتری تمام شد آیا می‌توانیم درخواست اقامت انگلیس بدهیم؟

شما برای اینکه به مرحله درخواست اقامت برسید باید ۵ سال کار کرده باشید یا اینکه ۱۰ سال در انگیس زندگی کرده باشید، مدت زمان تحصیل شما جزو ۵ سال کار محسوب نمی‌شود جزو ۱۰ سال زندگی حساب می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)