اهمیت محتوای ایمیل در مکاتبه پذیرش

اختصاص زمان برای نوشتن ایمیل مکاتبه با استاد در فرآیند پذیرش اپلای دانشگاه خارجی

محتوای ایمیل مکاتبه با استاد، نقشی تعیین کننده در برداشت ذهنی ایشان نسبت به جایگاه علمی ـ انگیزشی شما خواهد داشت.

ایمیل شما نشان از سطح علاقه و انگیزه برای اپلای دارد

فرایند اپلای دکتری بدون شروع یک مکاتبه عالی علمی انگیزشی میسر نیست. سوالی که شاید برای خیلی از شماها بوجود آمده باشد این است که «چرا ایمیل زدن اینقدر مهم است؟». ببینید، ایمیل زدن به استاد و مکاتبه برای پذیرش و گرفتن فاند تحصیلی در واقع اولین و مهم­ترین قدم برای ارتباط با استاد و گرفتن پذیرش قطعی است. ایمیل­های شما باید نشان دهنده علاقه و انگیزه شما باشد. استاد از روی ایمیلی که به او ارسال می­کنید می­تواند خیلی چیزها را درباره شما استنباط کند. پس این شما هستید که با نحوه نگارش این ایمیل­ها دید اولیه اساتید را شکل می­دهید.

اهمیت محتوای ایمیل در مکاتبه پذیرش

باید خیلی مراقب باشید؛ شاید محتوای ایمیل مکاتبه با اساتید به اندازه خودِ پذیرش و اپلای دکتری اهمیت داشته باشد. چون یک ایمیل ضعیف می­تواند شما را یک دانشجوی نه چندان علاقه­مند و بسیار بی ­انگیزه نشان دهد. مثلاً این موقعیت را در نظر بگیرید، فرد متقاضی اپلای دکتری Ph.D. Position از اینترنت محتوای متن ایمیل را پیدا می­کند و آن را کپی می­کند و می­گذارد در کاور لتر ایمیل ش. خب این ایمیل که خیلی هم کلی هست و می­شود آن را به هر استادی فرستاد، دقیقاً به استاد چی می­گوید؟

دقیقاً به استاد می­گوید که من به عنوان یک اپلای کننده مقطع دکتری زیاد هم برام مهم نیست که با شما کار کنم، من فقط دنبال گرفتن پذیرش هستم و همین ایمیل را به ۱۰۰ تا استاد دیگر هم فرستادم.

خب صادقانه بگویید، اگر شما استاد باشید اصلاً علاقه ­مند می­شوید با چنین دانشجویی کار کنید؟

Admission correspondences and email content importance

نگارش ایمیل مکاتبه با استاد برای پذیرش Admission email content

برخورد استاد با ایمیل هایی که متن آن شبیه هم است

خیلی از اساتید چنین ایمیل ­هایی را به محض باز کردن Delete می­کنند، یعنی حتی نمی­ آیند که ایمیل را باز کنند و رزومه و بقیه موارد که به ایمیل پیوست شده است را باز کنند و بخونند و یک نگاهی به آنها بیاندازند که شاید این متقاضی پذیرش، دانشجوی خوبی باشد.

اختصاص زمان برای نوشتن یک ایمیل مکاتبه

شاید تصور کنید که خب همه متقاضیان پذیرش و اپلای این کار را می­کنند. اصلاً این طور نیست. خیلی­ها هستند که دوست ندارند سرنوشت اپلای خودشون را خراب کنند؛ آن هم فقط برای چی؟ به خاطر درست و اصولی ننوشتن یک ایمیلی که شاید نیم ساعت فقط وقتشون را می­گرفت. این دانشجو­ها که به نظر من فوق ­العاده دانشجو­های باهوشی هم هستند، به طور اصولی برای هر ایمیل زمانی را اختصاص می­دهند و در نهایت هم با تعداد بسیار بسیار کمتری ایمیل، می­توانند نظر استادهای مختلفی را به خودشون جلب کنند و از چند استاد پیشنهاد پذیرش بگیرند و در آخر خودشون از بین این پیشنهادهای پذیرش، یکی را انتخاب کنند.

متن ایمیل مکاتبه با استاد برای پذیرش و اپلای

قالب حرفه ­ای و منسجم برای متنایمیل­های گرفتن پذیرش به دو بخش کلی تقسیم می شود. بخش اول بخشی است که اطلاعات آن ثابت است و شما برای همه استادها کافی است که فقط یک بار آن اطلاعات را وارد کنید؛ مثل اسمتون، رشته­ تحصیلیتون، دانشگاهی که در آن درس خوانده ­اید و اطلاعاتی از این دست.

بخش دوم شامل قسمت­هایی می­شود که برای هر استاد متفاوت است و شما باید آن اطلاعات را از پروفایل استاد، مقاله استاد و سایر قسمت­های وب ­سایت دانشگاه بردارید و درست جایی که در آموزش به شما گفته­ ایم بگذارید.

دقت کنید این بخش دوم که شما برای هر استاد تغییرش می­دهید رمز موفقیت شما است. پس به این بخش بسیار توجه کنید.

اهمیت زبان انگلیسی در مکاتبه اپلای

خب سوالی که خیلی­ ها از من می­پرسند این است که زبانتون چقدر باید خوب باشد که بتوانید از این آموزش استفاده کنید و مطمئن بشوید که اصلاً ایمیلی که می­نویسید درست است؟

جواب این سوال این است که برای نوشتن ایمیل اپلای زبان خیلی عالی هم نیاز نیست داشته باشید. مثلاً فرض کنید برای این که بگید، الان در فلان دانشگاه دارم فلان رشته را می­خوانم یا مثلاً من چند سالی هست که فارغ ­التحصیل شده ­ام و در این رشته تحصیل کرده ­ام و عباراتی از این دست، به صورت دقیق معادل انگلیسی وجود دارد. شما فقط باید با توجه به وضعیت­تون مثلاً اینکه هنوز دانشجو هستید یا فارغ­ التحصیل شده ­اید و یا مثلاً روی چه موضوعاتی کار کردید، عبارت مناسبش را انتخاب کنید و در ایمیل خودتون بگذارید؛ که البته در این زمینه پی اچ دی پروپوزال میتونه کمک های عملی خوبه براتون فراهم کنه؛

خب یکسری اطلاعات هم هست که باید از سایت استاد بردارید و یکسری دیگر هم اطلاعات شخصی شما هست مثل نام، نام خانوادگیتون که خب آنها هم ثابت هست.

4.4/5 - (12 امتیاز)