روند خاص اپلای استرالیا و کانادا

اپلای دکتری دانشگاه های استرالیا و کانادا

قطعا پیش آمده که سه اولویت اصلی برای اپلای دکتری داشته باشید؛ اما هر یک دارای روال خاص خودشان هستند؛ از نظر زمان اپلای، ددلاین ها و سایر جزئیات، در این نوشته به توسعه این مطلب پرداخته میشود.

اپلای دانشگاه های استرالیا ـ کانادا

تعداد دانشگاه های آمریکا خیلی زیاد است و با توجه به اینکه هم برای کانادا و هم استرالیا اپلای می کنیم، چطور بصورت خاص دسته بندی بکنیم که به همه دانشگاه ها برسیم؟

چطور دانشگاه را انتخاب کنیم؟

چطور ایمیل بزنیم؟

از این نظر که تعداد اساتید هم بالا می رود و آمریکا هم حدود ۷ یا ۸ برابر کانادا و استرالیا دانشگاه داشته باشد و دکتری و ارشد دارد.

ریسرچ اینترست استیتمنت

بصورت خاص و ویژه و با توجه ریسرچ اینترست، اگر این سه کشور را با همدیگر بخواهیم که جلو ببریم، طبیعتاً گزینه استرالیا و کانادا را داریم و آنجا شما اولویت بندی ندارید. مستقیماً شروع به ایمیل زدن می کنید. شاید ۱۰ یا ۱۵ گزینه شاید در استرالیا داشته باشید، ۲۰ گزینه در کانادا و در بعضی مواقع کمتر. شروع می کنید به ایمیل زدن و اولویت بندی ندارد.

یافتن استاد طبق تحقیقات قبلی

اما در آمریکا شما بر اساس استاد جلو می روید در مرحله اول. یعنی شما اول سعی کنید با استفاده از Research Interest هایتان از طریق، ۱) گوگل اسکالر، ۲) ResearchGate از طریق آکادمیا، شروع کنید استادهایی که خیلی با شما متناسب هستند را پیدا کنید. این موضوع موارد مختلف دارد و یک قسمت آن Paper هایی هست که شما Cite کردید در پروسه نوشتن مقالات یا تحقیقاتی که در پایان نامه انجام دادید.

مکاتبه و ایمیل به اساتید انتخابی

به هر حال یک سری مقاله بودند که شما اینها را Cite کردید. این مقالات را یک آدم هایی نوشتند. ممکن است استاد باشند و بتوان اولین کسانی که به سمت آنها می روید این موارد باشند. یعنی به جای اینکه اول به سمت دانشگاه ها بروید و مستقیم شروع کنید دونه دونه ایمیل زدن و مکاتبه کردن، از این اساتید شروع کنید.

گوگل اسکالر و ریسرچ گیت

پس مقالاتی که شما آنها را Cite کردید و یا احیاناً مقالاتی که آنها شما را Cite کردند اگر مقاله ای دارید؛ این یک بحث، بحث دیگر گوگل اسکولار، لینکدین، آکادمیا، ResearchGate و حتی در توئیتر نیز می توانید هشتگ هایی مثل PHD position یا از این قبیل هشتگ هایی را دنبال کنید که به روز باشید. یا مثلاً کانال هایی را پیدا کنید یا در واقع سایت هایی را پیدا کنید که اگر در آنها پوزیشنی آمد بتوانید برای دکترا اپلای کنید.

غربال دانشگاه ها و برین استورمینگ

این یک مسیر کلی است که یک بخش قابل توجهی از انرژی شما را می گیرد. بعد از اینکه این موارد را Ok کردید، سراغ دانشگاه ها می روید. بسته به رزومه شما ممکن است یک تعدادی مثل ۲۰ یا ۳۰ مورد اول را طبق غربال برین استورمینگ کنار بگذارید، بعد بیاید پایین. باز در آن موارد هم می توان یک کارهایی کرد ولی من فکر می کنم اگر افراد این کار را بکنند دیگر آن طبقه بندی دستشان آمده است و منطقی جلو می روند.

رنکینگ دانشگاه ها و جذابیت ها

ولی باز در آن مرحله هم اگر می خواهید شانس بیشتری داشته باشید دانشگاه هایی را انتخاب کنید، فارغ از رنکینگ شان که در شهرهایی خیلی بزرگی نیستند. بزرگ بودن شهر باعث می شود که یک دانشگاهی جذاب باشد. مثلاً فرض کنید دانشگاهی مثل International University که در بیشتر رنکینگ ها بالا نیست ولی دانشگاهی است که فاند نسبتاً سخت می دهد به این دلیل که آدم های زیادی آنجا برای دکترا اپلای می کنند. جای قشنگی است، جذاب است و همه دوست دارند که آنجا باشند. همین مثال را به دانشگاه هایی که در لس آنجلس، سانفرانسیسکو، نیویورک، میشیگان هستند ببرید و همین شرایط را اعمال کنید.

ددلاین ها، زمانبندی ها و روند خاص پذیرش و اپلای

تعداد قابل ملاحظه ای از دانشگاه هایی که در آمریکا هستند، ددلاین های خیلی دیری دارند مثلاً ۱۵ فوریه و ۱ مارچ دارند. درست است که شاید خیلی از این دانشگاه ها فاند هایشان را زودتر اعطا کنند، ولی خیلی از آنها هم سعی می کنند که نزدیک ددلاین تصمیم نهایی را نمی گیرند یا حداقل در مراحل مختلف پذیرش می دهند. شاید خود به خود این مورد بازه مکاتبه را به جای ۳ یا ۴ ماه به ۶ ماه بیاورد تا بتوانید همه دانشگاه ها یا دانشگاه های بیشتری را پوشش دهید.

Apply Abroad PhD Research Proposal