اپلای با لیسانس و ارشد نامرتبط

اپلای از لیسانس و ارشد نامرتبط به دکترا؛ رشته غیر مرتبط

خیلی دوستان سوال دارن و نگرانند در خصوص اینکه رشته های لیسانس و ارشدشون غیرمرتبط هست و آیا شانس اپلای موفق دارند یا خیر، در این نوشتار به بحث کوتاهی در این زمینه می پردازیم

اپلای از لیسانس به دکترا

پذیرش مستقیم از لیسانس به دکترا یا همان دکترای مستقیم پدیده رایجیست که در دانشگاه های متعدد دنیا با رنکینگ بالا در جریان است. اپلای دکتری مستقیم به دلایلی از جمله تعلق فول فاند و راحتی بیشتر در فرآیند پذیرش مورد استقبال بین المللی بیشتری است. هر ساله بهترین دانشگاه های دنیا که شرایط فول فاند ارائه میدهند ،دانشجوی دکتری مستقیم میپذیرند. ممکن است در مواردی رشته های تحصیلی دوره دکتری مستقیم و اپلای از لیسانس به دکترا محدودیت هایی داشته باشد، اما تنوع رشته ای در دانشگاه های بین المللی این اجازه را به اپلیکنت میدهد که بتواند رشته ای زیر عنوان رشته تحصیلی لیسانس خود بیابد. در شرایط اپلای با لیسانس کاملا غیرمرتبط برای دکتری مستقیم یا حتی ارشد، کمی قضیه متفاوت است و عواملی به میان می آید که جهت اقدام به اپلای باید آنها را در نظر داشت. عواملی مانند تجارب شغلی و رزومه، تحقیقات مرتبط با رشته و مقطع آتی و مانند آن از این جمله هستند. از سویی نیز، اینکه ارشد اپلای کنیم یا دکتری، ممکن است در بعضی کشورها و دانشگاه ها به دلایل مختلف دارای صرفه های متفاوت باشد. که باید بدانیم از این نظر کدام دانشگاه برای اپلای بهتر است.

محدودیت های اپلای با لیسانس و ارشد نامرتبط

اپلای دکتری با لیسانس و فوق لیسانس نامرتبط به این بستگی دارد که لیسانس و ارشد چی هست و چقدر با هم دیگه فرق دارد. ولی مثلاً فرض کنید یک لیسانس خوندید شما توی –یک Case واقعی میخواهم مثال بزنم- لیسانس مترجمی زبان انگلیسی، کارشناسی ارشد علوم سیاسی Apply کرده برای علوم سیاسی برای فوق لیسانس. یا لیسانس مدیریت بهداشت برای اپلای رشته پرستاری اقدام کردن؛ ما کاری که کردیم اول ایمیل زدیم به دانشگاه های مختلف –اروپا می خواستیم- ایمیل زدیم گفتیم آقا ما لیسانسمون مثلاً یک چیز کاملاً غیر مرتبط هست برای ارشد می خواهیم Apply کنیم یک ارشد مرتبط داریم، بعد قشنگ توضیح دادیم، بعضی هاشون جواب دادند و گفتند که اوکی هست و بعضی هاشون هم گفتن که اوکی نیست. یعنی این کاملاً  Case by Case فرق می کنه. اگر لیسانس و ارشدتون به نوعی مرتبط می شود این باز یک مقدار معقول تر است و منطقی تر است. مثلاً  جفت شون یک مهندسی هست مثلاً برق بودید مکانیک خوندید. مثلاً این تا یه حدی….
برق و کامپیوتر که خیلی اوکی هست. بله برق و IT و کامپیوتر کاملاً مرتبط هستند.

اپلای برای ارشد

Applyabroad for Master Degree

یا اینکه هر کدوم از اینها اگر مدیریت هست مثلاً ارشد اگر مدیریت خوندین یا مثلاً دکترا می خواهید مدیریت بخونید. مدیریت خیلی ردیف هست از رشته های مختلف مخصوصاً توی آمریکا و کانادا راحت میشه بهش رفت. خلاصه ماجرا این است، منظور این است که اگر رشته هاتون غیر مرتبط هست لیسانس و ارشدتون چه برای دکترا می خواهید Apply کنید که شرایط بهتری دارد چه برای ارشد می خواهید Apply کنید که یک مقدار باز شدن یا نشدنش می تواند بحث برانگیزتر باشه، با توجه به این به نظر من یک ایمیل بزنید به Admission Office دانشگاه و این را توضیح دهید. بسیاری از موارد می گویند که باید Apply کنید تا بررسی کنیم ولی باز خیلی وقت ها می گویند که اصلاً Apply نکن. یک Case داشتیم ایمیل زدیم گفت که نه ما به لیسانس نگاه می کنیم. دقیقاً خیلی بحثش گسترده است یعنی مورد های عجیب و غریب زیاد دیدیم. Case داشتیم مکانیک بوده پذیرش دکترای NeuroScience از لیسانس مکانیک گرفته است.

اپلای ارشد روانشناسی - نوروساینس - پرستاری
اپلای ارشد روانشناسی – نوروساینس – پرستاری

آره Neuroscience باز منطقی هست این جوری می گوییم که مثلاً  بین رشته ای و فلان این حرف ها است ولی وقتی توی ذهن این هست که روانشناسی این درواقع –دپارتمان روانشناسی هست درواقع- بعد می گیم خب اوکی مکانیک به روانشناسی.

اهمیت مکاتبه و نحوه درخواست اپلای

مکاتبه سنگین ممکن هست که بعضی وقت ها جواب بده در این مورد. یک جاهایی هم تغییر رشته برای شما مثبت می تواند باشد؛ مثلاً فرض کنید شما یک لیسانس مهندسی دارید و می خواهید برید یک رشته غیر مهندسی بخونید و توی اون رشته غیر مهندسی علم ریاضی شما مثلاً یا علم Programming شما مثلاً بلدید توی MATLAB کد بزنید توی Python کد بزنید. این برای استاد خیلی مهم هست اونقدر مهم هست که می گوید اوکی تو بیا من مثلاً برای تو یک سال Course می‌ گذارم. نهایت اینکه، نحوه درخواست اپلای ارشد نامرتبط بستگی به بکگراند علمی و شغلی تون هم داره؛

مکاتبه با استاد برای اپلای کارشناسی ارشد
نحوه درخواست اپلای از استاد

یعنی اگه شما یه مقاله مرتبط با رشته ارشد که میخوای اپلای کنید نوشته باشید کار راحت تره. به عنوان مثال میخواید برای ارشد پرستاری اپلای کنید و لیسانس زیست شناسی هستید. اگه در طول دوره تحصیلی کارشناسی تون، بیاید و دو مقاله هرچند کنفرانسی (به زبان انگلیسی) بنویسید، کار براتون در اپلای ارشد پرستاری راحت تر میشه.

3.3/5 - (14 امتیاز)