نوشتن SOP بیانیه شخصی اپلای دکتری

نگارش STATEMENT OF PURPOSE - SOP انگیزه نامه اپلای دکتری و فرصت تحقیقاتی فوق دکتری

قبل از ارائه ریسرچ پروپوزال Research proposal معمولا ادوایز Advisor در مسیر اپلای از شما بیانیه های فکری شخصی و پژوهشی متفاوتی درخواست میکند که برای نمونه بیانیه هدف Statement of Purpose و بیانیه علایق پژوهشی Statement of research interest از جمله مهمترین مدارکی هستند که ارزش معنوی و علمی زیادی برای استاد دانشگاه مورد پذیرش دارد.

قبل از ارائه ریسرچ پروپوزال Research proposal معمولا ادوایز Advisor در مسیر اپلای از شما بیانیه های فکری و پژوهشی متفاوتی درخواست میکند که برای نمونه بیانیه هدف Statement of Purpose و بیانیه علایق پژوهشی Statement of research interest از جمله مهمترین مدارکی هستند که ارزش معنوی و علمی زیادی برای استاد دانشگاه مورد پذیرش دارد. این بیانیه ها معمولا با دیدگاه بسیار تحلیلی و جزءنگرانه بررسی و ارزیابی میشوند. در ادامه پی اچ دی پروپوزال به بیان، نکات، اصول و فرمت نگارش این بیانیه ها می پردازد.

نکات نوشتن بیانیه هدف Statement of Purpose یا SOP

طی مراحل اپلای، دانشگاهی که قصد اپلای دارید، یک بیانیه هدف یا انگیزه نامه (در حدود ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه) از شما می خواهد. انگیزه نامه مدرکی است که شما به دانشگاه مد نظر نشان می دهید چقدر به پوزیشن اشاره شده علاقه دارید، انگیزه های شما از کجا نشات گرفته است. دلیل یا دلایلی که شما را برای اپلای این رشته گرایش بخصوص برانگیخته است چه ها بوده اند. چه داستانی در زندگی تحصیلی و علمی شما باعث شده که به این پوزیشن تحصیلی چه دکتری، چه کارشناسی ارشد و چه پست داک جذب شوید.

ـ در نوشتن بیانیه هدف SOP یا در بیانی دیگر انگیزه نامه از بیان دیدگاه های زندگی، تحصیلی، تجربی و پژوهشی خود با عبارات کلیشه ای Cliches و خیلی پیش پا افتاده دوری کنید.

Avoid cliches:

¤ “I want to help…”

¤ “Everyone tells me I’d make a great manager in organization!”

بیان ضعف ها در انگیزه نامه

ادمیشن کامیتی انتظار ندارند شما سوپراستار باشید. در نوشتن SOP (بیانیه شخصی) سعی کنید نگاه به خود را از زوایای مختلف پوشش دهید. داستان موفقیت ها و حتی ضعف ها را صادقانه شرح دهید. بصورت کوتاه و گزیده گو باشید. افرادی که حاضرند انگیزه های شما را تصدیق کنند نام ببرید. پروژه هایی که مطابق با پوزیشن فعلی اجرا کرده اید را برشمارید. به شکل یکپارچه ای بیان کنید که چرا همه و همه باعث شده است که این پوزیش را برای اپلای انتخاب کنید.

ساختار SOP

ساختار SOP یا بیانیه هدف SOP Structure (بیانیه شخصی) چه برای سفارش نوشته شود و چه خطاب آن برای ادمیشن کامیتی باشد باید در پی پاسخ به آن چیزی باشد که تحلیلگران در پی آن هستند؛ اینکه اهداف آرمانی پژوهش و هدف های حرفه ای شما کدامند؟ اینکه آیا شما واقعا برنامه های فکری، عملیاتی، حرفه ای و پژوهشی مدون و از پیش تعیین شده ای برای تحصیل در خارج از کشور دارید یا خیر؛ و این سطح از ایده های شما که در تجارب و سوابقتان ارائه میدهید بازده کاربردی و اجرایی سودآوری برای شما و دانشگاه پذیرنده خواهد داشت یا نه.

Apply admission analyzers are looking for…

¤ Your applicable research ideas and/or professional goals

Your statement should describe your goals in a way that:

¤ Shows you’ve done your proper statement on

¤ the field of research

¤ the anticipated program

¤ the faculty

ـ نوشتن انگیزه نامه SOP وقتی موثر است که صادقانه و به دور از اغراق و زیاده روی در بیان ویژگی های مثبت فرد، به شکلی جذاب و تاثیر گذار، نقاط قوت و ضعف شما و ایده هایی که برای ادامه تحصیل دارید را شفاف و روشن توضیح دهید. از طرفی بدانیم که قصد داریم در انگیزه نامه اپلای چه بگوئیم.

ـ در بیان انگیزه نامه SOP و بیانیه هدف انسجام فکری خود را با اوتلاین کردن Outline اهداف علمی، پژوهشی و تجربی تان، شناختی واقع بینانه و حرفه ای به تصمیم گیرندگان و ادمیشن کامیتی Admission Committee انعکاس دهید و ریزبینانه شرط و شروطی که برای پذیرش در نظر گرفته را رعایت کنید. گرچه اشاره به برنامه های گذشته در انگیزه نامه بی ارتباط نیست، اما نوشتن SOP باید بر طرح های آینده و انگیزه های ما برای اپلای در پوزیشن فعلی متمرکز باشد.

ـ در پایان، نیازی به ذکر مشخصات تماس در بیانیه هدف نیست، در CV و رزومه این موارد هست و مهم اینکه از نمونه بیانیه های اهداف یا نمونه SOP که قبلا نوشته شده و آماده است اکیدا استفاده نکنید؛ کپی کردن عامل اصلی رد درخواست های بسیاری از افرادی است که در پی پذیرش از دانشگاه های خارجی هستند.

دلیل ادامه تحصیل من در دانشگاه خارج از کشور ..

بخشی از یک نمونه SOP فارسی

در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران رشته MBA خوانده ام، در دوره دکترا قصد دارم مدیریت بازرگانی بخوانم. از گذشته، برنامه های مبتنی بر استراتژی و مطالعات استراتژیک بر ایده های فکری من غالب بوده و حتی بررسی چشم انداز و ماموریت شرکت ها و سازمان ها از تفریحات لذت بخش من محسوب میشود. طی چند بار ایده هایی برای تدوین استراتژی شرکت ایکس نیز ارسال کرده ام.. بعد از دکترا قصد دارم به .. بپردازم .. در مجموع استراتژی های قیمت گذاری، خرید استراتژیک و هزینه های نامشهود تعالی و سرآمدی شرکت ها با تاکید بر رویکرد برنامه ریزی دراز مدت و استراتژیک از برنامه های تحقیقاتی من بشمار میرود؛ بطوریکه قصد دارم کانسپت های پویایی و داینامیک استراتژی و نیز رویکرد آینده پژوهی را در دوره پسا دکتری بصورت تخصصی بررسی کنم. یکی از مقالات ISI که بنده در ژورنال Emerald در سال ۲۰۲۰ به چاپ رساندم نیز در حوزه طراحی مدل استراتژیک قیمت گذاری پویا بود که مورد توجه و تشویق چند تن از اساتیدم در دانشگاه تهران (آقای دکتر ایکس و خانم دکتر ایگرگ) قرار گرفت .. که در واقع آنها به من توصیه کردند برای اخذ پذیرش در دانشگاه ایکلس آلمان اپلای کنم؛ البته تسلط من به زبان آلمانی در کنار زبان انگلیسی هم عامل دیگر بود که هم بتوانم دوره دکتری و سپس پست دکترا Postdoctoral را در دانشگاه ایکس آلمان ادامه دهم… چون از زمینه فرهنگی، علمی و نوآوری همزمان در این دانشگاه آلمانی وجود دارد و این خیلی برای من مهم است ..

هدف در انگیزه نامه SOP

هدف و Purpose اساس نوشتن بیانیه هدف است؛ پس با نگاه به آینده، طرح اصلی نگارش انگیزه نامه باید مبتنی بر اهداف ما باشد ..

پس از تایپ انگیزه نامه، ابتدا پرینت گرفته sign کنید و فرمت PDF آنرا بفرستید.

نگارش SOP بیانیه شخصی

دوستان عزیزی که به هر دلیل فرصت کافی برای نوشتن انگیزه نامه اپلای را ندارند میتوانند از طریق تلگرام ApplyabroadA@ سفارش نوشتن انگیزه نامه اپلای را درج کنند.

4.9/5 - (20 امتیاز)