نوشتن ریسرچ پروپوزال با ChatGPT

مصاحبه با مسعود، دانشجوی دوره پست دکترای هوش مصنوعی، یکی از همکاران مشاور ریسرچ پروپوزال دات آی آر که حدود 4 سال هست آموزش های آنلاین مرتبط با نوشتن Research Proposal را هم در وب سایت ریسرچ پروپوزال دات آر ارائه میدهند و هم در اینستاگرام و یوتیوب فعال هستند. در این مصاحبه قصد داریم […]

مصاحبه با مسعود، دانشجوی دوره پست دکترای هوش مصنوعی، یکی از همکاران مشاور ریسرچ پروپوزال دات آی آر که حدود 4 سال هست آموزش های آنلاین مرتبط با نوشتن Research Proposal را هم در وب سایت ریسرچ پروپوزال دات آر ارائه میدهند و هم در اینستاگرام و یوتیوب فعال هستند. در این مصاحبه قصد داریم موج جدید علاقه مندی برای نوشتن ریسرچ پروپوزال با هوش مصنوعی به ویژه چت جی پی تی که بصورت رایگان و خیلی هم سریع هست را بررسی کنیم.

writing apply abroad research proposal via ChatGPT

– مسعود جان قبل از هر چیز نظرت راجع به استفاده از هوش مصنوعی برای نوشتن ریسرچ پروپوزال بطور خاص چی هست؟

مرسی از دعوت امروزتون. قبل از هرچیزی اعتراف کنم که من خودم از کسایی هستم که خیلی از هوش مصنوعی استفاده میکنم شاید برای چیزهایی که اصلا باورتون نشه.

اما راجع به ریسرچ پروپوزال اپلای که خودم هم به تازگی برای پست داک Postdoctoral Position اپلای کردم و الان در مالموی سوئد در حال اشتغال و تحصیل هستم باید بگم که هم یه سری خوبی هایی داره و هم یه سری بدی ها.

ـ مسعود جان میشه راجع به خوبی هاش اول صحبت کنی؟ راستی سال نو 1403 ات هم مبارک 🙂

اگه بخوام لیست کنم باید بگم میشه کارایی انجام داد اما واقعا نمیشه متمایز کرد از هم. یعنی من نمیتونم بگم خوبی ها اینها هستند و بدی ها یا نکات منفی جداگانه اینها میشن.

با یه نگاه کلی و منظم اگه بخوایم صحبتوونو شروع کنیم باید بگم که برخلاف انتظارها من به عنوان یک دانشجوی پست دکترای هوش مصنوعی که سابقه تدریس هوش مصنوعی را هم دارم اصلا استفاده از پلتفرم هایی مثل ChatGPT که شناخته شده ترین وب سایت ها و اپلیکیشن ها هوش مصنوعی در ایران هستند رو نهی و نفی نمیکنم بلکه ابزار خیلی خوبی هم هست و مفیده.

ـ خب پس منظورت اینه که دانشجوهای خودت هم با چت جی پی تی مقاله ها و تحقیقاتشونو ارائه میدن بهت؟

اصلا اینطور نیست. ما هوش مصنوعی را در نوشتن ریسرچ پروپوزال یک شمشیر دوبله میبینیم. یعنی دو وجه داریم که هریک داستان خودشو داره.

برای مثال، تو به میای از ChatGPT میخوای که یک ریسرچ پروپوزال برات بنویسه درباره تاپیک مثلا Entrepreneurship in Modern Artificial Intelligence که اصلا تخصص خودش هم هست. بعد چی جی پی تی بهت چی میده به نظرت؟

ـ من فکر میکنم یک ریسرچ پروپوزال کامل رو بتونه ارائه بده 🙂 نمیدونم واقعا!

Writing PhD Research Proposal via AI !
Writing PhD Research Proposal via AI !

خب ببین واقعا اینطور نیست که من بخوام بگم ChatGPT نمیتونه ریسرچ پروپوزال خوبی در این زمینه بنویسه! من اصلا نمیتونم اینو بگم. اما چیزی که میگم اینه:

جدا از اینکه ChatGPT دستورالعمل های خاص خودشو داره که شاید بگیم که کاملا هم به زبان انسان هست و حتی از زبان های برنامه نویسی مثل پایتون Python High Level Programming که اصلا به زبان انسان کدنویسی میشوند هم ورودی های ساده تری قبول میکنه.

ـ یعنی  اگه دانشجو ورودی ها یا همون Cheat Sheet مرتبط با ChatGPT رو بدونه میتونه پیش بره؟

بله در واقع میتونه و میشه یک ریسرچ پروپوزال اپلای دکتری یا حتی پست داک Postdoctoral Research Proposal را هم با ChatGPT نوشت. اما سوال من اینه از شما حال آیا واقعا دانشگاه های خارجی که قرار هست من و شما را پذیرش کنند و اساتیدی که اونجا بر کرسی استادی و سوپروایزری نشسته اند از این پلتفرم های هوش مصنوعی بی خبرند یا به نظرت توان نظارتی ندارند؟

در پاسخ سوالم خودم بهت میگم تا جایی که خودم توی این یکسال و اندی که به عنوان Visitor Postdoctoral Researcher به حداقل 5 تا دانشگاه انگلستان و بلژیک و کانادا سفر تحقیقاتی و آموزشی داشتم و از نزدیک با اعضای ادمیشن کامیتی صحبت هایی در همین زمینه ها داشتم به یک سری جممع بندی هایی رسیدیم که جالبه به تو هم بگم.

ما طی نشست های تخصصی که راجع به شناخت کاربرد هوش مصنوعی در مدارک و نوشته های علمی ارائه شده به این دانشگاه ها بود فیلترها ،ربات ها و پلفرم هایی را برای تشخیص کاربرد ChatGPT بررسی کردیم که نشون داد اپلای کننده ها حتی در نامه نوشتن و نگارش متن ایمیل مکاتبه با استاد هم از ChatGPT استفاده کرده اند. جالب اینکه این دانشگاه ها و دانشگاه های خارجی دیگه هیچ اخطاری در وب سایت هاشون راجع به عدم استفاده از پلتفرم هایی مثل ChatGPT درج نمیکنند و این مثل یک استراتژی عملیاتی شده تمایل دارند از این راه به عنوان یک گذار و منبع شناختی استفاده کنند.

– مسعود جان یعنی منظور شما اینه که دانشگاه ها عمدا طوری شرایط رو فراهم میکنند که اپلای کننده ها را به سمت استفاده از هوش مصنوعی سوق بدند؟

دقیقا همینطوره! مهم اینکه دانشگاه ها معمولا پلتفرم های هوش مصنوعی خاص خودشون رو خریداری میکنند که کاربرد AI در نامه ها و متن ایمیل ها، ریسرچ پروپوزال ها و انگیزه نامه را تشخیص میده. میتونم بگم که به همون راحتی که اپلای کننده از هوش مصنوعی برای نوشتن ریسرچ پروپوزال اش استفاده میکنه و ممکنه حتی یک هفته این کار رو با هوش مصنوعی انجام بده که بتونه یک خروجی خوب ازش بگیره، دانشگاه ها در کسری از ثانیه این رو تشخیص میدن. دانشگاه حتی متوجه میشه که تو چند تا کلمه یا جمله در این ریسرچ پروپوزال خودت شخصا اضافه کردی. میفهمه که تو یک خط از این ریسرچ پروپوزال را که هوش مصنوعی Artificial Intelligence نوشته را حذف کرد! میدونه که طی چند مرحله و چند برش نوشتن Research proposal را تمام کردی.

با یکی از اساتید دانشگاه های انگلیس عصر یک روز بارونی توی منچستر قهوه میخوردیم ایمیلی رو بهم نشون داد، گفت ربات دفتر من نشان داده این ریسرچ پروپوزال طی 340 بار ویرایش به وسیله ChatGPT ورژن 3.5 نوشته شده و آی اپی آلمان خورده لوکیشن اصلی ارسال کننده ایمیل ایران بوده و نویسنده 45 روز طول لاگین شده برای نوشتن Research proposal. این دوستمون میگفت من جواب ایمیل این متقاضی رو دادم بعد از اینکه نمودار رباط رو به این حد قرمز دیدم. باهوش صحبت کردم تو که اینقدر زمان داری، پشت کار داری، سواد داری چرا همین وقت رو نرفتی منابع رو بخونی و یک ریسرچ پروپوزال 1500 کلمه ای برام بفرستی؟ .. مشکل اینجا بود که وقتی من رزومه این فرد رو روی مبایل ایشون دیدم واقع حیرت کردم که این کار چرا توسط یک دانشجوی ممتاز توی یک دانشگاه خوب ایرانی انجام شده باشه..

Detection of AI in Academia

– مسعود جان داستان جالب بیه میتونی یک وب سایت ساده و رایگان معرفی کنی برای دوستانی که شاید این موضوع براشون قابل باور نباشه؟ چون یکی از دوستان قدیمی خودم که بعد از چندسال اتفاقی با موسسه تماس گرفت گفت که همه چی رو میشه دور زد حتی این داستان های دیتکت هوش مصنوعی Detection of AI in Academia

وب سایت های معتبر زیادی وجود نداره برای AI Detection و بعضی ها واقعا گمراه کننده هستند. اگر هم در بین وب سایت های هوش مصنوعی رایگان بخواید حتی متن نامه ی مکاتبه با استاد را چک بکنید ممکنه محدودیت کاراکتر وجود داشته باشه یا در ورژن های رایگان باگ هایی باشند. اما یکی از وب سایت هایی که هم رایگان هست و تا حدی هم معتبر سایت gptzero.me هست. با این حال اصلا پیشنهاد نمیکنم مبنای ساده ترین چیزها مثل نوشتن متن نامه اپلای را هم بر این سایت ها قرار بدید، چون پلتفرم های رباتیک خیلی قوی ای در دانشگاه ها استفاده میشه که شاید کارایی این وب سایت ها یک درصد از کارایی ورژن های پیشرفته هم نباشه. گرچه توی این سایت میتونید نوشته ها تونو با چت جی پی تی ChatGPT 4 یا ChatGPT 3.5 جداگانه سرچ کنید و نتیجه رو شفاف ببینید.

– در پایان بخش اول صحبتمون راجع به این موضوع به یک سوالمون که آیا خودت هم از ChatGPT استفاده میکنی توی کارهات جواب بده مسعود جان

ببین من به عنوان برنامه نویس اسکریپت های خودم رو دارم و از هوش مصنوعی اختصاصی خودم استفاده میکنم. در پلتفرم های متعدد هوش مصنوعی که الان شاید از هزاران وب سایت هم بیشتر شده نمیتونیم ورژن اختصاصی پیدا کنیم. حتی در ورژن 4 ChatGPT که شما میتونی ربات خودت رو بسازی امکان شخصی سازی خیلی محدودی برات داره. اما با اسکریپت های شخصی من معمولا ریفرنس های خودم رو دارم و از .JSON فراخوانی میکنم که ترکیبی از ماشین لرنینگ Machine Learning هم هست.

از طرفی وقتی شما وارد یک سیستم آکادمیک شدی یا حتی قرار هست وارد شی به قدر شبکه آبرویی خاصی برات تعریف میشه که کوچکترین اشتباه و اولین اشتباه آخرین اشتباهت خواهد شد. با این حال، من فکر میکنم پلتفرم های هوش مصنوعی مثل ChatGPT هر روز اطلاعاتشون و دانسته هاشون بیشتر میشه و برای کسب اطلاعات در زندگی فردی و تحصیلی و برنامه ریزی خیلی میتونن مفید باشند اما شخصا پیشنهاد نمیکنم حتی سر سوزن در زمینه ریسرچ وارد هوش مصنوعی بشید؛ چون مثل یک تله براتون عمل میکنه؛ وقتی چیزی رو چت جی پی تی برات نوشت، سخته که همونه خودت بنویسی چون برات قالب ذهنی ایجاد میکنه. اما برای ایده گرفتن به نظرم خیلی خوبه و میتونه یک بیس خوب برای Brain Storming باشه.

4.7/5 - (13 امتیاز)