رشته های مشکل دار برای اپلای امریکا

رشته های حساس برای اپلای امریکا

من ترم آخر مهندسی نفت هستم، معدلم ۱۸ هست حدودا و نمره تافلم ۱۰۸ با یک مقاله ISI، میخواستم بدونم رشته های BAN شده برای اپلای ابرود امریکا رو شامل میشم یا نه؛ بیشتر از نظر ویزای دانشجویی امریکا مد نظرمه

Banned Fields of Study for US Apply Abroad

رشته هایی که در آمریکا Ban شده اند و مشکلات ویزای دانشجویی

کلاً رشته هایی که مربوط به نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی هسته ای و فیزیک خیلی جدی است، بقیه هم جدی هست ولی این تجربه ما نشون داده که مواردی که از این رد شده اند یعنی اگر توی رزومه تون شما موارد نفت و گازی دارید این خیلی حساس است. مواردی که از اینها رد شده اند خیلی زیاد نبودند یعنی اینها را داشته اند و تونسته اند که یک جوری عبور کنند. یک دسته اینها ست یک دسته کلاً آره لیزر، فیزیک و اینها بعضی گرایش های برق و مکانیک که High-tech و مدیریت انرژی میشن و اینها اون یک Category دیگه هست که Alerts List هست لیست رشته های حساس را برای اون گذاشتیم توی کانال راحت سرچ کنید رشته های حساس اون رشته ها هست می تونید ببینید ولی این ۵۰۱ یک بحث دیگه هست. کلاً رشته هایی که هستش همین ها هست ولی در نظر بگیرید که این Alerts List بیشتر در واقع رشته هایی هست که به نوعی کاربرد نظامی پیدا می کنه –مثل هوافضا–  حالا این لزوماً اینجوری نیست که هر کسی که برق خونده یا مکانیک خونده یا مثلاً فیزیک خونده Reject میشه، نه واقعاً اینجوری نیست خیلی ها هستند توی این رشته ها ویزا میگیرند و میرن ولی گرایش های خاصی از اینها Research Interest های خاصی از اینها که کاربرد نظامی پیدا می کند ممکن است مشکل زا باشد، همیشه ما میگیم ممکن است که مشکل زا باشد ممکن هم هست که نشود.

رشته های مشکل دار اپلای ابرود امریکا
رشته های مشکل دار اپلای ابرود امریکا

The world is big, your problems aren’t 

رشته های مشکل دار برای اپلای ایرانیان

یک نکته ریز، بچه ها یک سوال که خیلی وقت ها می پرسید این هست که من این رشته را خونده ام آیا من را حتماً Reject میکنند و رشته من جزء رشته های مشکل دار هست برای اپلای؟ می خواهم یک Field دیگه ای که دقیقاً این نیست را میخواهم بخونم. یک قانون خیلی شفافی نیست برای این قضیه ولی اصولاً Background تون خیلی نباید کار داشته باشند مهم این هست که اونجا چی میخونید توی آمریکا. اصولش این است حالا اگر بدشانس باشید ممکن است به Background گیر بدهند و مشکلات ویزای دانشجویی امریکا هم همراهش هست.

اپلای ابرود امریکا
اپلای ابرود امریکا

Background هم مهم است ببینید مثلاً خیلی ها میگن ما میخواهیم تغییر رشته بدهیم به یک رشته ای که کاملاً فرق میکنه اینجا هم اینجوری نیست که صد در صد قضیه کامل شده باشه. من Case دیدم که مهندسی نفت خونده بعد تغییر رشته داده به یک رشته کاملاً متفاوت مثلاً Environmental Engineering که به نفت ربطی نداشته باشه چون Environmental Engineering هم باز ممکن هست که به نفت ربط داشته باشه ولی یک رشته ای که آره اصلاً به نفت ربط نداره و ویزا هم گرفته حالا به یک ذره بدبختی ولی گرفته. ولی من پیشنهاد می کنم اگر Case تون اینجوری است Background تون می دونید مشکل دارد اگر دارید امریکا Apply می کنید اوکی هست آمریکا Apply کنید ولی قبلاً هم گفته ام Plan B قوی ای ببرید جلو حالا کانادا هست Plan B تون، استرالیا هست، اروپا هست نمی دونم هر جایی که احساس می کنید که یک جایی که مطمئن است و می تونید ببرید جلو. یک چیزی هم که من دیدم این است که حالا این هم که خیلی ربط ندارد ولی خیلی کوتاه میگم آقا یهو سه جا با هم دیگه Apply نکنید برای ویزا. این دیگر به نظر من توجیهی نداره، شما اگر یک جا دارید Apply میکنید برای ویزا بعد میگید اوکی این آمریکا هست من مطمئن نیستم یک جای دیگر Apply می کنید حالا این تا یه حدی حالا این که مشکل دارد ما تا حالا ندیدیم مشکل داشته باشه مثلاً آمریکا و کانادا را بعضی ها با همدیگر Apply می کنند ما ندیدیم کسی این کار کرده باشه و به مشکل برخورده باشه. البته باز هم این یک سری نکات داره باز هم همینجوری نیست ولی خب باز میشه. ولی دیگر یهو سه جا چهار جا را هم طرف داره میگه من دارم نروژ هم دارم Apply می کنم مثلاً کانادا را هم دارم Apply می کنم خب مثلاً آمریکا را هم دارم Apply میکنم. خب این، Apply کنید اوکی هست Offer ها را Accept نکنید برای ویزا اقدام کنید برای سه جا.

4.6/5 - (40 امتیاز)