اصطلاحات تخصصی اپلای دانشگاه خارجی

Deadline, Application Fee, Teaching Assistantship; TA, Research proposal, Course Description, Detailed study programs, Transcripts, Conditional Admission, Resume, Grade point average; GPA, Pick-Up

اپلای ابرود چیست؟ تلاش برای اخذ پذیرش در دانشگاه های بین المللی جهان، که هر ساله از سرتاسر جهان، بصورت با هزینه یا بدون هزینه دانشجو میپذیرند، فرایندی است که زیر عنوان اپلای مطرح شده است. اپلای همراه با پشتیبانی مالی از سوی دانشگاه ها که به فاند تحصیلی یا اسکالرشیپ نیز موسوم است

Apply Abroad Terminology

اصطلاحات تخصصی اپلای در دانشگاه های خارجی

Apply

اپلای تحصیلی در دانشگاه های خارجی

اپلای ابرود چیست؟ تلاش برای اخذ پذیرش در دانشگاه های بین المللی جهان، که هر ساله از سرتاسر جهان، بصورت با هزینه یا بدون هزینه دانشجو میپذیرند، فرایندی است که زیر عنوان اپلای مطرح شده است. بیشتر تلاش ها از سوی دانشجویان رشته گرایش های مختلف تحصیلی، اخذ پذیرش و اپلای در دانشگاه ها درجه اول دنیا است. همچنین اپلای همراه با پشتیبانی مالی از سوی دانشگاه ها که به فاند تحصیلی یا اسکالرشیپ نیز موسوم است؛ از خواسته ها و آرمان های تحصیلی هر دانشجویی است؛ بطوریکه پس از طی شدن فرایند اپلای، دانشگاه های خارجی در ازای تحصیل در دانشگاه، شهریه و حقوقی به دانشجو برای مخارج تحصیلی، سکونت، معیشت و .. پرداخت میکنند.

اصطلاحات اپلای

Deadline

ددلاین در اپلای چیست؟

آخرین مهلت تحویل مدارک به دانشگاه

ددلاین دانشگاه ها در فرآیند اپلای بسیار مهم هستند، زیرا اگر بعد از ددلاین مدارک لازم برای اخذ پذیرش و اپلای ارائه شود، در بسیاری از فرآیندهای پذیرش، ترتیب اثری به درخواست پذیرش و اپلای داده نمی شود.

Application Fee

هزینه بررسی درخواست اپلای

هزینه بررسی درخواست مدارک متقاضی ادامه تحصیل با عنوان اپلیکیشن فی شناخته می‌شود که با کارت اعتباری (VISA CARD/ MASTERCARD) یا به روش انتقال وجه توسط صراف ها قابل پرداخت است. اپلیکیشن فی تنها در موارد خاصی و در سیستم پذیرش برخی دانشگاه ها وجود دارد.

Teaching Assistantship; TA

TA در دانشگاه چیست؟

در پاسخ به اینکه TA مخفف چیست: به دانشجویانی که برای دریافت کمک هزینه تحصیلی وظایفی همچون برگزاری کلاس های حل تمرین، تصحیح اوراق امتحانی دانشگاهی و ارائه آزمایشگاه ها را بر عهده دارند، TA یا کمک استاد گفته می‌شود. در ایران این اصطلاح به عناوینی چون تدریسیار هم موسوم است. یکی از امتیازاتی که دانشگاه مقصد، به دانشجویان TA اعطا می کند، امکان و احتمال پذیرش و نیز واگذاری کرسی تدریس و ادامه فعالیت در این زمینه در دانشگاه مورد نظر است. چه بسا که نیز امکان اقامت برای دانشجو نیز از طریق این امکان فراهم پذیر است.

Research Assistantship RA

موقعیت شغلی، دانشجو در دانشگاه بر روی پروژه تحقیقاتی خاصی کار می‌کند و به ازای کار خود از استاد حقوق دریافت می‌کند. بسیاری از پذیرش های تحصیلی که به آسانی Easy apply صورت میگیرد، به دلیل همراهی یک استاد از دانشگاه خارجی مقصد می باشد. در اینگونه موارد، قائدتا فرد اپلای کننده، تحقیقات مبنایی خود، مانند پلان ریسرچ پروپوزال اپلای Research proposal خود را مطابق با زمینه های پژوهشی استاد مورد نظر، تنظیم می کنند.

دیفر کردن

به تعویق انداختن پذیرش، به دلایل مختلف مثل نرسیدن به موقع به سفارت و…

Course Description

شرح دروس، خلاصه ای از شرح دروس پاس شده، نام دیگر: Detailed study programs

Transcripts برای اپلای چیست؟

ریز نمرات تحصیلی، کارنامه تحصیلی

Tuition Waiver

معاف از پرداخت شهریه، بعضی دانشگاه ها با توجه به رزومه داوطلب، وی را معاف از پرداخت شهریه می‌کنند.

SOP – Statement of purpose

انگیزه نامه یا Letter of intent

آنچه که ریشه و دلایل اقدام شما برای اپلای را روشن تر می کند. این نوشتار، دیدگاه ذهنی شما را از نظر برنامه ریزی های قبلی و بعد از تحصیل، برای داور پذیرش، تبیین می کند. در نوشتن انگیزه نامه، هر چه ایده ها و ریز پردازش های علمی لحاظ شود، به همان اندازه شانس پذیرش علمی نیز بیشتر می شود. چه بسا نوشتن SOP همپای نوشتن Research plan  یا پلان پژوهشی (ریسرچ پروپوزال) باشد. (خیلی از متقاضیان پذیرش در دانشگاه های خارجی، تنها به دلیل اینکه زمان ـ هزینه ای برای نوشتن SOP صرف نمیکنند، کلا شانس پذیرش و اپلای موفق خود را از دست میدهند؛ تنها به خاطر دانلود نمونه انگیزه نامه های آماده ای که در سطح اینترنت در دسترس هست؛ بطوریکه این امر برای بسیاری از اساتید دانشگاه های خارجی قابل فهم است و نتیجه معلومی در ارزیابی ها خواهد داشت). گرچه شباهت هایی بین رزومه و انگیزه نامه هست، اما نباید SOP را با Resume اشتباه گرفت.

Ranking

بیانگر رتبه دانشگاه مورد نظر در مقایسه با سایر دانشگاه.

Conditional Admission

پذیرش مشروط، پذیرش به فرد داده می‌شود ولی تحت شرایطی که باید زبان را تا تاریخ مشخصی ارائه دهد.

 

Grade point average; GPA

معدل دانشگاه مبدا برای اعلام به دانشگاه مقصد که قصد پذیرش و اپلای در آن دارید را GPA گویند.

 

Pick-Up

پس از صدور ویزا از شما خواسته می‌شود که جهت دریافت ویزا به سفارت مراجعه کنید تا ویزا ضمیمه گذرنامه شما شود، به این امر پیکاپ ویزا گفته می‌شود.

در پایان اینکه، از نظر پی اچ دی پروپوزال، با امکاناتی که دانشگاه های پذیرش دهنده بین المللی در وب سایت های خود فراهم کرده اند، با صرف هزینه زمانی، شما میتواند ارتباط خوبی با دانشگاه و اساتید و ادمیشن Admission  تیم برقرار کنید، شرایط اپلای را از درگاه اصلی یا سایت دانشگاه مطالعه کنید، مدارک و الزامات را دریابید و قدم به قدم اپلای خود را طبق شرایط ذکر شده دانشگاه پیش ببرید. به این ترتیب موسسه پذیرش گیرنده خود شما خواهید بود؛ گرچه بدیهی است در فرایند اپلای آسان Easy apply و موفق خود، بخواهید از مشورت فرد متخصص نیز بهره مند شوید (که در این مسیر پی اچ دی پروپوزال همراه همیشگی شماست)

5/5 - (1 امتیاز)