جلسه مصاحبه اسکایپ اپلای دکتری

سوالات رایج در مصاحبه اسکایپ دفاع از ریسرچ پلان اپلای دکتری دانشگاه خارجی

ریسرچ پروپوزال اپلای دکتری باید در جلسه اسکایپ با اساتید و داوران دانشگاه خارجی مورد دفاع قرار گیرد و درباره آن صحبت کنید. برای آشنایی بیشتر با روال سوالات جلسه اسکایپ دفاع از ریسرچ پلنی که برای اپلای نوشته اید به این مطلب توجه کنید.

چند سوال برای پاسخ در مصاحبه اسکایپ ریسرچ پلن اپلای

مصاحبه با اساتید در فرایند اپلای دکتری دانشگاه های خارجی بسیار مهم است. اپلای تحصیلی با نوشتن Research plan شروع میشود. سوالات اپلای در باب ریسرچ پلن میتوانند گستره متفاوتی داشته باشند که در این نوشته به برخی از آنها پرداخته شده است.  گروه تحصیلی اپلای شما ممکن است اقتضائات خود را داشته باشد و شما باید ذهنیت مرتبط با این سوالات کلی را تشخیص دهید.

آگاهی از حیطه سوالات رایج مصاحبه اسکایپ اپلای دانشگاه خارجی بسیار مهم است؛ در واقع، دفاع از ریسرچ پلنی که برای اپلای ارشد یا دکتری نوشته شده است، آن هم در جلسه مصاحبه اسکایپ، یا دفاع از پیشنهاد رساله نوعی تعامل علمی محسوب می شود و مستلزم کسب آمادگی قبلی است. برای آن که قبل از دفاع آمادگی کامل داشته باشید، می توانید با برگزاری یک جلسه شبیه دفاع، در یک جلسه فرضی اسکایپ Skype، در مقابل دوستان خود و یا در برابر آینه به تمرین بپردازید و با کمک آشنایان از نحوه دفاع خویش فیلمبرداری نمایید.

این تمرین ها سبب می شود که برای دفاع آمادگی کامل کسب کنید. سعی کنید تا جایی که ممکن است از ادبیات و کلمات خودتان استفاده کنید. تلاش کنید توانمندی خود را به نحوی بالا ببرید که بتوانید سوالات احتمالی را به گونه ها و بیان های مختلف پاسخ دهید. در جلسه دفاع از ریسرچ پروپوزال دکتری به هیچ عنوان صرفاً به حافظه خود متکی نباشید.

یکی از زمینه هایی که در شما استرس ایجاد می نماید، بروز اشکالات کامپیوتری است که ممکن است در شروع و ادامه دفاع شما رخ دهد. از این رو توصیه می شود حتماً یک ساعت قبل از شروع مصاحبه با استاد یا اساتید داور پروپوزال اپلای، از صحت عملکرد برنامه های کامپیوتری خود اطمینان حاصل نمایید.

از آنجا که با خاتمه نوشتن Research proposal، شما به یک شخصیت علمی تبدیل خواهید شد، از این رو، باید پیوسته سعی کنید در ارائه مطالب علمی تسلط کافی کسب نمایید. این تسلط زائیده مرور کامل و کافی منابع به کار رفته در ریسرچ پلن تان است.

توانمندی شما در پاسخگویی به سوالات زیر، نشانگر آمادگی شما برای دفاع از ریسرچ پلنی است که تدوین کرده اید، خواهد بود. امکان دارد برخی از این سوالات در مورد پایان نامه یا رساله دکتری آینده شما صدق نکند.

سوالات اپلای دکتری در جلسه مصاحبه اسکایپ

در زیر به سوالات مربوط می پردازد. شایان به ذکر است که امکان دارد برخی از این سوالات شامل همه رساله­ ها نشود.

 1. ریسرچ پلن شما درباره چیست؟ (براساس چه مبانی نظری، این پروپوزال تدوین شده است؟)
 2. متدولوژی ریسرچ پلن شما چیست؟ (سوالات پژوهشی شما کدامند؟ چگونه به آنها پرداخته اید؟)
 3. کدام پژوهش های قبلی در رابطه با عنوان شما، ارائه شده است؟ (استنادها و توصیفات لازم از این پژوهش ها را ارائه دهید.)
 4. چرا این پروپوزال ارزش انجام دارد؟ به چه مسائل مهمی پرداخته است؟ آیا جنبه کاربردی دارد؟
 5. چرا باید دانشگاه برای این پروپوزال به شما فاند (فول فاند یا پارشیال فاند) ارائه دهد؟
 6. این پروپوزال را به چه دلایلی انتخاب کرده اید؟
 7. فکر می کنید مهم ترین یافته های ریسرچ پروپوزال اپلای شما پس از اجرایی شدن رساله آن چه خواهد بود؟
 8. روشن سازید که سوالات پژوهشی شما متوجه چه مسائل روزی است؟
 9. با چه نوع ملاحظات و محدودیت هایی در اجرای پژوهش مواجه بودید؟
 10. مهم ترین و کلی ترین نکاتی که Research plan شما بدانها پرداخته است، کدامند؟
 11. ریسرچ پلان خود را در ارتباط با زمینه تخصصی خویش چگونه می بینید؟
 12. گپ تحقیقاتی مهمی که در ریسرچ پلن خود به آن پرداخته اید کدام است؟
 13. نوآوری های تحقیقاتی پروپوزالی که برای اپلای دانشگاه خارجی Applyabroad نوشته اید کدامند؟
 14. نوآوری ها و خروجی های تجاری پژوهش شما کدامند؟

همچنین پیرو درخواست دوستان زیادی برای سوالات مصاحبه Phd applyabroad، در لینک زیر میتونید یک سری سوالات رایج که در مصاحبه دکتری اپلای پرسیده میشه رو مطالعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)