اهمیت ایده در موضوع پروپوزال دکتری

عنوان تحقیق در رساله دکتری دانشگاه های خارجی و یافته ایده های کاربردی بدیع

انتخاب موضوع پایان نامه دکتری طبق اصول ایده پروری و خلاقیت فکری در ایده سازی عنوان رساله دکتری و ریسرچ پروپوزال اپلای دکتری دانشگاه خارجی

رساله دکتری Phd Dissertation دانشگاه های خارجی بر مبنای مفهومی وسیع و Comprehensive شکل میگیره که عنوان و موضوع واحد، ماهیت این مفهوم را شکل میده. اونچه از همون ابتدا پایان نامه دکترا را متمایز و خاص میکنه و احساس آکادمیک و پرستیژ علمی رساله رو رقم میزنه ایده یا مجموعه ایده هایی هست که در متن عنوان و Title پایان نامه دکتری در دانشگاه های بین المللی مطرح شده.

ایده پروری در پروپوزال دکتری

انتخاب موضوع مناسب برای پروپوزال و رساله دکتری معمولا دغدغه ای برای دانشجوی دوره دکتری یا DBA ایجاد میکنه که وب سایت پی اچ دی پروپوزال در این نوشته سعی داره یه سری المان ها و فاکتورهای اصلی رو در باب اهمیت ایده پروری در پایان نامه دکتری طرح کنه که با نگاهی چک لیست مانند شاید بتونیم انتخاب بهتری برای موضوع داشته باشیم:

ایده پایان نامه های خارجی پروکوئست

ـ بررسی تطبیقی عناوین پایان نامه های دکتری دانشگاه های خارجی را هم به همین ترتیب بررسی نمودم.

(در لینک فوق، امکان دانلود رایگان فایل کامل پایان نامه های دکتری دانشگاه های خارجی سراسر دنیا (از پایگاه پروکوئست) بصورت فول تکست و متن کامل فراهم شده و نیازی به اکانت نیست؛ این نوع بررسی برای انتخاب موضوع ریسرچ پروپوزال اپلای دانشگاه های خارجی هم خیلی مفید است و ایده های خوبی بدست میده؛ منظورم ایده هایی هست که بصورت ریسرچ گپ Research gap بتونید استخراج کنید؛ نه اینکه همون موضوعات رو عینا بخواید کار کنید)

پرورش ایده متفاوت از تقلید در ایده یابی

ـ موضوع انتخابی پایان نامه ام تکراری و تقلید محور نیست؛ ترکیب بکار رفته در طرح پیشنهادی من بسیار بدیع است.

تقلید و تقلب، چیزی بی ارزش از تحقیق شما میسازه؛ همون هزینه، زمان و انرژی که برای نوشتن پایان نامه تون صرف میکنید را میتونید رو یه ایده جدید و ناب بزارید و نتیجه رو خیلی متفاوت ببینید. فقط در این مسیر نیازه که شما در مرحله اول، برای یافتن خود ایده و پرورش اون زمان بزارید و به قول اقتصادی ها زمان ـ هزینه رو بخوبی متوجه شید. سایت های علمی خوبی برای انتخاب موضوع پایان نامه هست. با کمی توجه میتونید جای خالی ایده ها در طرح های کار شده رو پیدا کنید؛ درست مثل قدرت تفکری که برای تکمیل یه پازل صرف میکنید.

زمان محور و جاست این تایم بودن بودن موضوع رساله

هر دوره زمانی که در اون به سر میبریم یه سری اقتضائات داره از نظر موضوعات پر بحث و پر چالش؛ حالا فرقی نداره رشته تحصیلی دکتری ما معماری باشه یا مدیریت یا عمران و صنایع؛ اونچه که اهمیت داره اینه که ما در مسیر موضوعات روز باشیم. چه بهتر اینکه با اخبار مرتبط با رشته تحصیلی مون، یافته های علمی پژوهش و چالش هایی که رشته تحصیلی ما میتونه با پرداختن به اون دردی دوا کنه در ارتباط باشیم و مطلع. لذا موضوع رو در مین تایم و جاست این تایم و به قول دوستان صنایع بهنگام انتخاب کنیم. در این مسیر، خلاقیت در ایده سازی هم میتونه نقش سازنده ای داشته باشه که این هم در گرو مشورت با افراد مطلع و با تجربه تکمیل میشه..

5/5 - (1 امتیاز)